Volejte 603 982 165

MALBIS - Nikola Šíma | Malíři a natěrači

MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

To zvládnu sám

Vymalovat? Žádný problém! Někdo si v kutilských pracích všeho druhu vysloveně libuje, jiný je do pozice mistra malíře natlačen rodinou, či snahou ušetřit. Víra ve vlastní síly je pro naši mentalitu příznačná. Zatímco u zručného kutila je možné v mnoha případech předpokládat uspokojivý výsledek, malíř – amatér se pouští do hluboké vody.

Malování není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát a méně zkušení by se měli vyzbrojit maximem praktických informací. Ale pozor!

Rada první:

Když už se do podobné práce pouštíte a nemáte vlastní, ověřené a správné znalosti, nikdy nedejte na radu Franty od sousedů. Na první pohled to sice jsou jednoznačné a srozumitelné informace, ale výsledek se přesto bude s největší pravděpodobností výrazně lišit. Kromě samotného názvu „osvědčené” barvy totiž do hry vstupuje řada dalších faktorů, které mohou výsledek, nebo pracovní postup poměrně výrazně ovlivnit: typ podkladu a jeho savost, vaše zručnost, znalost typu barvy a v neposlední řadě použité aplikační pomůcky. Bez problémů se vám tak například může stát, že vám v polovině stěny dojde pracně namíchaná barva, s kterou Franta „bohatě” vystačil i na další místnost.

Rada druhá:

Nehledejte souvislosti a nevyvozujte závěry z porovnávání informací na etiketách výrobků. Typickým příkladem je nákup barvy. V obchodě snadno zjistíte, že stejný objem barvy se může lišit i dvojnásobnou cenou. Nenechte se zlákat zdanlivou finanční výhodností! Spotřebu totiž nemůžeme určovat pouze v litrech. „Rozhoduje především vydatnost a kryvost zvolené barvy,” upozorňuje Roman Včelák, vedoucí prodejny společnosti Barvy a laky Hostivař. Vymalování místnosti tak v mnoha případech pořídíte levněji a s lepším výsledkem s dražší barvou, které spotřebujete méně.

Alchymistou proti své vůli

Není žlutá jako žlutá, není červená jako červená. Odstínů jsou stovky. Představte si – jen vzorník bílé barvy zahrnuje 54 jemných i zřetelnějších tónů. Od této základní informace se pak odvíjí celá věda: tónování barev.

První postup, jakým se k tónované stěně můžeme propracovat, má příchuť alchymistických pokusů. To se vezme bílá základní barva, do které se přidávají tónovací barvy. Trochu přilijeme, zamícháme, nahlédneme do kýblu a zavrtíme hlavou. Chtělo by to ještě trochu! Opět přilijeme, zamícháme, nahlédneme do kýblu a zavrtíme hlavou. A tak postupujeme, dokud nejsme spokojeni. Pokud jsme ovšem úspěšně ten správný okamžik nepromíchali. Pak se alchymista pustí do vlastní práce. Pozor! V kýblu má namíchaná barva jiný odstín, než bude mít na stěně, natož až vyschne!

I když se dílo podaří, zdaleka není vyhráno. Se stoprocentní jistotou se vám při tomto postupu totiž již nikdy nepodaří namíchat totožný odstín. Nemůžete přitom dopředu vyloučit situaci, kdy budete později potřebovat něco opravit a pak přetřít původním odstínem. Obvyklým řešením bývá úschova části namíchané barvy, ale nezapomeňte, že v původní kvalitě má již pouze omezenou životnost. Řešením je příprava barvy v tónovacím centru. Nejjemnější odstíny, jaké si lze jen vymyslet, jsou uloženy pod svými čísly a není tedy žádný problém kdykoliv později přijít a se znalostí čísla získat naprosto přesně ten samý odstín. Opět vzhledem k obrovskému počtu barev – jsou jich doslova tisíce, není možné přijít s pouhou žádostí, že byste si přáli okrovou, tak trochu do pomeranče. „Přijďte třeba s odstřižkem látky,” poradí vám v tónovacím centru jak nejlépe poznat ten pravý odstín. Výjimkou nejsou ani návštěvníci s dvířky od kuchyňské linky.

Kde centra najdete?

Provozuje je většina výrobců, dovozců, nebo prodejců barev. Hledejte na jejich internetových stránkách, určitě pochodíte ve specializovaných prodejnách, či hobby marketech.

Zdroj: www.panelplus.cz

kontaktujte nás | nahoru ^


MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

www.malbis.cz

+420 603 982 165

Magazín