Volejte 603 982 165

MALBIS - Nikola Šíma | Malíři a natěrači

MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

Termoizolační nátěry (termonátěry)

Představíme si zcela nový systém termoizolačních nátěrů. Slouží k zateplení obvodového zdiva a má i dílčí sanační vlastnosti. Používá se buď z vnitřní strany objektu, nebo na fasády. Chrání také před průnikem nadměrného tepla a UV záření. Aplikace je jednoduchá, srovnatelná s malováním. Je to zatím jediný prostředek, jak tepelně izolovat jen dílčí části objektů a problematické zdivo jako panely či staré kamenné objekty. Výrazně redukuje tepelné mosty a zamezuje šíření plísní.

Pro zábranu nežádoucího úniku tepla vznikla řada zateplovacích systémů. Nejčastěji se u nás obkládají fasády domů polystyrenem nebo minerální vatou. Prchajícímu teplu se vlastně postaví do cesty bariéra. Vesměs se jedná o velkou investici spojenou navíc se stavebním ruchem.

V případě, že nemůžeme celý objekt ošetřit, ale také, kdy ještě chceme zvýšit účinnost jednoho zateplovacího systému dalším, můžeme použít zatím málo obvyklé termoizolační nátěry. Využijeme je také u starých domů s kamenným nebo smíšeným zdivem. Nátěry se používají k zateplení místností i celých budov. Princip působení spočívá na zpětném odraze tepla do místnosti a zamezení jeho pronikání do zdiva a následně ven.

Nezbytnou složkou termonátěru jsou reflexní duté keramické mikrokuličky, které jsou namíchány v nátěrové hmotě. Po nanesení a vyschnutí nátěru vytvoří kuličky na zdi souvislý povlak. Vzniká jakási neviditelná zrcadlová plocha, od které se teplo odráží zpět a pouze nepatrná část prostupuje dále ven zdí. Nátěrový základ má další nezbytnou vlastnost – propouští páry. Nedochází tedy k nežádoucímu kondenzování vlhkosti, zdivo nadále dýchá. Díky tomu zdi neplesniví.

Termoizolační nátěr lze v interieru provést svépomocí. Podobá se běžnému malování. Používá se na nové vyzrálé zdivo nebo podobně jako nátěr při obnově malování na omyté vyčištěné zdi. Všechny vady zdiva a praskliny musíme opravit před aplikací nátěru!

Na suché stěny naneseme běžný penetrační nátěr, který sjednotí povrch, zlepší přilnavost nového nátěru, zabrání odlupování a také se samozřejmě sníží spotřeba nátěru, který se zbytečně nevsakuje do zdi.

Nyní se nanáší termoizolační nátěr. Nátěr je již hotový, před použitím se pouze promíchá, nepoužívá se žádné ředění. Nabídka zahrnuje širokou barevnou škálu, takže rovnou můžeme zvolit potřebný odstín. Nanáší se ve 2 až 3 vrstvách. Používáme techniku, která nám vyhovuje – malířskou štětku, váleček nebo nástřik. Důležité je nechat vrstvu důkladně proschnout a teprve nanášet další. Přestávka bývá 12 hodin až den, vše závisí od teploty a vlhkosti v místnosti. Dodržujeme stanovenou sílu nátěru nejen na ploše, ale zejména pečlivě postupujeme i v rozích a na ostění.

Spotřeba nátěru se pohybuje od 300 do 500 g na m2, 1 kg vystačí na 2 až 3 m2. Čím hladší stěna, tím méně nátěru potřebujeme. Nátěr se dává vždy na venkovní nebo obvodové zdi, na příčkách nemá význam. Kromě nátěru zevnitř se dá aplikovat i zvenčí na fasádu.

Při použití nátěru jako fasádní barvy se nanáší na vnější omítku. I zde platí, že je propustný pro páry. Dále odráží UV záření. V zimě zamezuje úniku tepla a v létě navíc chrání před nežádoucím prohřívaní budovy zvenčí. Oceníme to zejména na exponovaných jižních a jihozápadních zdech. Při tomto nátěru je vyšší spotřeba materiálu, protože fasády jsou drsnější.

Průměrná spotřeba je 0,5 – 0,8 kg na m2. Nejnáročnější jsou brizolitové omítky, zde se spotřeba zvyšuje až na 1,2 kg na m2. Důležitou podmínkou pro venkovní aplikaci je teplota, která nesmí v době nátěru a po dobu 1 – 2 dnů po aplikaci klesnout pod 7 °C.

Jednotný nátěr slouží pro interier i exterier. Případná poškození stačí znova lokálně přetřít.

Souhrnně můžeme říct, že tyto nátěry:

Zdroj: loskutak.nova.cz

kontaktujte nás | nahoru ^


MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

www.malbis.cz

+420 603 982 165

Magazín