Volejte 603 982 165

MALBIS - Nikola Šíma | Malíři a natěrači

MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

Plíseň v bytě: co s ní?

Klíčová slova: plíseň

Nechali jste si letos vyměnit nová plastová okna místo starých, která už dávno netěsnila, což se projevilo na vašem účtu za topení? Potom nezapomeňte větrat! U starých oken to nebylo tolik třeba, vzduch si dovnitř našel cestu různými škvírami a netěsnostmi. Tomu jste teď zabránili a pokud nezačnete větrat aspoň dvakrát až třikrát denně, v bytě se vám objeví plísně. Jejich odstranění vás přijde mnohem dráž než teplo, které unikne při větrání.

Vysoká vlhkost vzduchu, vhodná teplota a živiny, ze kterých porostou - to jsou tři základní předpoklady pro vznik plísní. A takové podmínky najdete skoro v každém bytě. Jak se jich zbavit? Pravidelně větrat, příliš neutahovat kohouty radiátorů a také třeba po úklidu koupelny vše dokonale opláchnout vodou to jsou pouze některé z receptů, jak zabránit vzniku plísně, která může mít rakovinotvorné účinky, způsobovat bolest hlavy, ekzémy nebo astma. Tyto mikroskopické látky jsou dokonce schopny poškodit dědičný kód nenarozeného dítěte.

Teplotu neovlivníte

První podmínku tedy vhodnou teplotu nejste schopni ovlivnit. Plísně totiž rostou od mínus deseti do plus čtyřiceti stupňů Celsia. Navíc nepotřebují ke svému životu světlo ani kyslík. Je proto nutné se zaměřit na odstranění dalších dvou podmínek. Relativní vlhkost vzduchu v obytných místnostech by se měla pohybovat pod padesáti procenty. K jejímu zvyšování přispívá třeba i to, že člověk dýchá. Až o desítky procent se tato hodnota zvyšuje při vaření, praní a sušení prádla. Proto se plíseň jako první objevuje v koupelnách a kuchyních. Otevíráte v koupelně okno či dveře, když se vám zamží zrcadlo? Tak to už je pozdě. V tuto chvíli dosahuje vlhkost až pětadevadesáti procent a vytváří ideální podmínky pro růst plísní. Navíc tím, že otevřete dveře do chodby a dál po celém bytě, zvyšujete vlhkost i v dalším prostoru a plíseň se může rozšířit i sem. Tedy neotevřete-li zároveň s koupelnovými dveřmi také okna.

Ještě horší je situace v těch domácnostech, kde se uvnitř suší prádlo. Většina bytů k tomu totiž není uzpůsobená. A trvale se tak zvyšuje vlhkost v místnostech. Je proto třeba také zvýšit intenzitu větrání. Doporučuje se tudíž otevírat okna minimálně dvakrát až třikrát denně. Problematické prostory, tedy kuchyně a koupelna s toaletou, by měly být vybavené funkčním větracím systémem. V kuchyni ho nahradí dobře navržená odtahová digestoř, která odvádí zápach a vlhkost mimo byt..

Dokonalá čistota

Plísně ovšem potřebují ke svému životu i potravu. Jakou? Organické živiny jako jsou prach, šupinky kůže a vlasy, ale také třeba zbytky čisticích prostředků. Dokonalá čistota je proto třetí podmínkou, jak zamezit růstu plísní v bytě. Nezáleží však pouze na tom, jak kvalitně a často uklízíte, ale také na saponátech, které použijete. Pokud myjete vanu nějakým hodně agresivním a účinným prostředkem, důkladně ji opláchněte! U ekologických výrobků si lidé myslí, že jsou jak šetrné k přírodě, tak k nim. Proto plochu spláchnou jen tak běžně. A to je chyba. Zbytky saponátů se totiž stávají "potravou" pro plíseň.

Zdroj: bydleni.centrum.cz

kontaktujte nás | nahoru ^


MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

www.malbis.cz

+420 603 982 165

Magazín