Volejte 603 982 165

MALBIS - Nikola Šíma | Malíři a natěrači

MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

Plíseň: škrábat ano, ale…

Objevila se vám v koupelně nebo za skříní plíseň? Nečekejte, že zmizí sama. Naopak, bude se rozrůstat a negativně působit na vaše zdraví v lepším případě to odnesete "pouze" bolestí hlavy, ekzémy či astmatem. Proto objeví-li se vám bílé, černé, zelené, modré, žluté nebo hnědé skvrny a povlaky, začněte okamžitě s jejich odstraňováním.

Jak správně odstraňovat plíseň? Existuje poměrně účinný návod. Kupte si některý z protiplísňových prostředků (Fungispray Super, Savo proti plísním a podobně) a barevné fleky postříkejte. Po určité době - zpravidla ji najdete na obalu -, začněte se seškrábáním: k tomu stačí kartáč nebo hadr namočený ve stejném přípravku. Pokud doporučenou dobu propásnete, uděláte stejnou chybu, jako když budete stěnu škrabat nasucho. Spóry plísně se tak mohou vzduchem rozšířit po celém bytě, odstraňování plísně potom bude mnohem složitější a dražší. Při silném napadení tento postup několikrát opakujte. Po odstranění plísně je většinou třeba poškozenou zeď znovu vymalovat. Pokud však použijete klasické barvy, stanou se živnou půdou pro plísně a je velmi pravděpodobné, že se mapy objeví na stěně znova. Proto k opravě napadených zdí volte nátěrové hmoty s protiplísňovými přípravky. Nahradit je může i vápno nebo výrobky na bázi cementu.

Bacha na recidivu

Ale ani to nestačí. Chcete-li se plísní zbavit navždy, musíte odstranit podmínky, které jsou vhodné k jejich růstu. Které to jsou? To jste se moli dočíst včera. Nejproblematičtější bývá zvýšená vlhkost vzduchu a to v problematických prostorech tedy v kuchyni a koupelně. V kuchyni by proto neměl chybět odtahový odsavač par, který odvádí nejen zápach, ale především vlhkost z prostoru pryč. Pořídili jste si ten druhý? Potom můžete mít problém. Takzvané recirkulační digestoře pouze odstraňují nepříjemné pachy, vlhkost v místnosti zůstává.

Větší problém s vlhkostí však bývá v koupelně. Zde by neměl chybět funkční odvětrávací systém. V mnohých ještě zůstávají krycí mřížky od tohoto zařízení. Zpravidla jsou ale zanesené prachem - víte vůbec o tom, že se mají několikrát za rok sejmout a vyčistit? - někteří je při rekonstrukci zcela uzavřeli. A to je chyba. Chcete-li se vyvarovat vzniku plísní, musí zůstat nucené větrání funkční. Vůbec nejlepší je, pokud ho doplníte hydrostatickým spínačem. Ventilátor se potom zapne vždy, když vlhkost vzduchu překročí nastavených padesát procent. Existuje i možnost spojit ovládání světel a ventilátoru. Jakmile vejdete do koupelny a rozsvítíte, začne se čistit vzduch. Ovšem problém nastává třeba tehdy, pokud zde sušíte prádlo. Buď byste museli mít neustále rozsvíceno, nebo nebudete větrat.

Zdroj: bydleni.centrum.cz

kontaktujte nás | nahoru ^


MALBIS - Nikola Šíma
Korunní 1077/31
709 00 Ostrava - Mar. Hory

www.malbis.cz

+420 603 982 165

Magazín